Välitunti, Kaarna

Ilmoittautuminen perusopetukseen Parkanossa lukuvuonna 2026–2027

Perusopetuksen 1. luokalle on ilmoitettava kaikki v. 2019 tai sitä aikaisemmin syntyneet lapset, jotka eivät vielä ole aloittaneet koulunkäyntiään.

Ilmoittautuminen tapahtuu sähköisesti WILMA-järjestelmän kautta. Tästä on lähetetty koteihin WILMA-viesti.

Kaikki kouluun tulevat uudet oppilaat on pyrittävä ilmoittamaan kouluun WILMA-viestissä mainittuun ajankohtaan 4.3.2026 mennessä.

Koululaisten APIP (aamu- ja iltapäivä) toimintaa järjestetään koulun lukuvuoden työpäivien mukaan koulukampus Kaarnan tiloissa. Paikkoja APIP-toiminnassa on 40.  APIP toimintaa järjestetään 1. ja 2. luokan oppilaille sekä oppilaskohtaisia tukitoimia saaville oppilaille. Toimintaan voivat hakea ne 1. ja 2. luokan oppilaat, joilla on siihen välttämätön, huoltajan työssäkäynnistä tai opiskelusta johtuva syy. Jos hakuaikana hakijoita on enemmän kuin paikkoja, etusijalla ovat 1. luokkalaiset ja oppilaskohtaisia tukitoimia saavat oppilaat, ja muiden osallistujien valintaperusteina on ilmoittautumisjärjestys.

Koululaisten APIP toiminnasta paikan tarvitsevien tulee hakea sitä sähköisellä hakemuslomakkeella, joka löytyy kaupungin nettisivuilta kohdasta sähköinen asiointi. APIP paikkojenhakuaika 4.2.-31.3.2026